Iepriekšējā gadā nebanku aizdevēju izsniegto kredītu apjoms ir pieaudzis par 7%, Latvijā licenzēti bija 62 nebanku kreditētāji, no tiem 23 bija tā dēvēto ātro kredītu aizdevēji un pārējie ir gan lombardi, gan hipotekārie kredita izsniedzēji, līzinga kompānijas. Lielākā daļa aizņēmēju izvēlas aizdevumu līdz mēnesim, tomēr līdz ar likumdošanas izmaiņām šajā gadā, daudzas lietas var mainīties un daudzas pilnīgi noteikti mainīsies.
Jaunas maksimālās procentu likmes
2019. gads ir atnesis izmaiņas arī kredītu izsniegšanā un paredz, ka aizdevuma līgums, kas tiek slēgts uz mazāk nekā 30 dienām ir jāatmaksā vienā maksājumā, turklāt tas nevarēs pārsniegt valstī noteiktās iztikas minimuma summu, kas šobrīd ir 215 eiro. Papildus jāņem vērā, ka kredīta atmaksas termiņu nevarēs pagarināt vairāk par 2 maksājumu pagarinājumiem.
Likumdošanas izmaiņas ir paredzētas, lai uzlabotu kredītņēmēju aizsardzības iespējas. Iepriekš aizdevēji izmantoja nepilnības likumdošanā, kas negodprātīgiem aizdevējiem ļāva likuma ietvaros izrakstīt pārāk lielus procentu maksājumus par pārkāpumiem, piemēram, kavēti procentu maksājumi. Līdz ar papildu izmaiņām patērētāji tiks vairāk aizsargāti pret šādām aktivitātēm.
Izmaiņas sākot ar jūliju
Jūlija sākumā stājās spēkā papildu grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kurā nebanku aizdevēju kredītiem ir noteikts procentu likmes ierobežojums. Dažkārt tas var būt zemāks par izmaksām, kuras nosaka paša kredīta izsniegšana, apkalpošana. Šīs izmaiņas likumā paredz, ka kredīta ņēmējam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniegs 0,07% dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un ka tās neatbilst godīgai uzņēmējdarbības praksei. Tas savukārt nozīmēs, ka gada maksimālā likme būs aptuveni 30% īstermiņa kredītiem un ilgāka termiņa kredītiem gada procentu likme jeb GPL būtu ap 60%.
Pēc likumdošanas un starptautiskās definīcijas ātriem kredītiem aizdevuma gada likme ir virs 100%, līdz ar to pēc definīcijas ātros kredītus Latvijā vairs neizsniegs, tomēr aizdevēji ir atraduši iespējas, kā nodrošināt šos pakalpojumus savādāk.
Likuma izmaiņas: iespēja vai drauds?
Šīs jaunās likuma normas tiekot ieviestas lai pasargātu nebanku klientus no pārāk lielām parādsaistībām un nodrošināt labāku kredīta atdošanas spējas novērtējumu, kā arī lai kopējais kredīta izmaksu apjoms būtu samērīgs.Vairāki ātrie aizdevēji, kuri līdz šim ir izmantojuši apšaubāmas metodes jaunu klientu pievilināšanai, ir izveidojuši situāciju, ka ātrā kredītēšanas nozare cieš pilnībā.
Šādas prasības samazinās mazo aizdevēju konkurences iespējas cīņā par klientiem, vienlaikus noteikti paliks lielāki aizdevēji, kā arī bankas, kuras izsniedz lielākas summas un uz ilgākiem termiņiem. Vai tas būs bijis pareizs lēmums – to rādīs laiks, tomēr jau tagad ir skaidrs, ka šādi valdības lēmumi ierobežos plašāku nebankas kredītu konkurenci.
Paredzams, ka pēc šīm izmaiņām aizdevumu produktu klāstā uzņēmumi piedāvās trīs veidu pakalpojumus. Viena daļa piedāvās lielākas summas uz garākiem termiņiem, tomēr mazāku aizņēmumu iespēja nozīmēs spiestu vajadzību aizņemties nevajadzīgi lielu summu, tur nāk palīgā kredītlīnija kā alternatīva iespēja. Otra daļa aizdevēju pamainīs pakalpojumus, lai varētu piedāvāt arī īsākus atmaksas termiņus, savukārt trešā daļa varētu arī pamest Latviju vai izbeigt savu darbību.
Ierobežota ātro kredītu reklāma medijos
No jūlija stājas spēkā arī nozīmīgi kredītēšanas reklāmas ierobežojumi, tos turpmāk varēs reklamēt tikai kredīta devēja vai tā sadarbības partnera telpās, mājaslapā, mobilajā aplikācijā un personīgi uzrunājot. Papildu izņēmums ir pasta vai elektroniskie sūtījumi klientiem, ja viņš ir piekritis tos saņemt un vēl daži citi mazāk nozīmīgi likumā paredzēti izņēmumi. Šie jaunie ierobežojumi attiecas gan uz banku, gan uz ātro aizdevēju jeb nebanku sektoru, tostarp arī līzinga izsniedzēji. Līdzīgi ierobežojumi ir īstenoti Igaunijā pirms vairākiem gadiem. Šādi ierobežojumi veicināja pieprasījumu pēc patēriņa kredītiem bankās un tas savukārt palielināja patēriņa kredīta procentu likmes un tagad Igaunijas bankām ir augstākās patēriņa kredīta likmes Eiropā. Likumdošanas izmaiņas ir izveidotas sasteigtas un cerams, ka drīzumā tiks laboti likuma “brāķi”, kuri krietni ietekmē finanšu nozares situāciju un mazina iedzīvotāju iespējas aizņemties bez pārmaksāšanas. Katram pašam ir jāizvērtē savas finanšu iespējas un jāplāno aizņemšanās, bet to nevar darīt bez iedziļināšanās, lai vēlāk nebūt papildu izdevumi.
Pirms pieteikties – salīdzini!
Nemainīgi labākos aizdevumu piedāvājumus varat salīdzināt mūsu mājaslapā, tas palīdzēs izvairīties no negodprātīgiem aizdevējiem ar sliktu reputāciju un sliktām klientu atsauksmēm. Tādā veidā pasargāsiet sevi no nepatīkamiem pārsteigumiem. Mēs esam sadarbības partneris aizdevējiem, nodrošinot informāciju par aizdevumu iespējām, tādēļ mēs varam izvietot reklāmu un piedāvāt jums šo iespēju salīdzināt un atrast piemērotāko aizdevuma sniedzēju. Arī turpmāk sekojiet jaunumiem mūsu mājaslapā, lai iegūtu jaunāko informāciju par aizdevumu iespējām.
Vairāk Reklāma